На 14.12.2023 г. бе проведен онлайн семинар на тема "Ползи от сдружаването на земеделските стопани. Възможности за финансиране на признати групи и организации на производителите по интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските района 2023 -2027 г.", организиран от НССЗ, TОO – Кюстендил и Национално сдружение на малките семейни ферми и преработватели. В семинара се включиха 74 участника.
В първата част на семинара гост-лекторът г-жа Ивана Мурджева от Национално сдружение на малките семейни ферми и преработватели, запозна участниците с видовете сдружаване, организационните специфики и регистрационния процес при различните форми на сдружаване, законодателните изисквания и процедури при регистрацията им Подборно и задълбочено акцентира върху новите и стари предизвикателства пред сдружаването, а именно: ниската производителност; слаби позиции при договаряне с големите дистрибуторски вериги; затруднен достъп по пазарите; слаби възможности за инвестиции; затруднен достъп до фондове и банково кредитиране и застраховане; трудности при промотиране на продуктите, чрез комуникационни и маркетингови кампании и, че ключът тук е рекламата на региона, в който се намира сдружението, с неговите специфики и отличителни белези; насочи вниманието и към основните седем форми на сдружаване, където най-голям дял заемат Сдруженията с нестопанска цел.
Г–жа Ивана Мурджева запозна участниците също с история на кооперативното движение и нуждата от реабилитиране на кооперациите в България. На въпрос от регистриран участник дали има изискване към стопаните за сдружаване на база община, област или регион, г-жа Мурджева отговори, че няма такова изискване, като изтъкна по-скоро недостатъците при избор от страна на земеделските стопаните за сдружаване извън даден регион.
През втората част от семинара старши експерт Румяна Георгиева от ТОО – Кюстендил запозна участниците с възможности за финансиране на признати групи (ГП) и организации на производителите (ОП) по интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските района 2023 -2027 г., като подробно представи интервенцията от Стратегическия план „Подкрепа на организации на производители или групи от производители“ и акцентира върху: потребността от интервенцията и нейната насоченост; цели на обединяването на земеделските стопани в ОП и ГП; критерии за оценяване на проектните предложения; в кои земеделски сектори членовете на ГП и ОП трябва да произвеждат своята продукция, за да бъдат подпомогнати по интервенцията, на какви допълнителни изисквания трябва да отговарят ОП и ГЗП и изискване към членовете на ГП и ОП за участие в интервенцията, обхват на подпомагането на равнище бенефициер финансиране, възможностите за участие на признати ОП или ГП по други интервенции от СП.