Браншовия пчеларски съюз „Пчела“ – град Кюстендил посреща празника на пчеларите

praznikВ навечерието на 10 февруари когато Православната църква почита паметта на Св. Харалампий който се счита за покровител на пчеларите и на този ден, след отслужване на Св. Литургия, във всички православни храмовете се благославя пчелен мед – за телесно здраве и душевно спасение, Тихомир Стоицов- председател на Браншовия пчеларски съюз „Пчела“ – град Кюстендил отчита за поредна четвърта година за пчеларите от региона много загуби,определяйки пчеларството като скъпо струващо хоби, предаде репортер на „Кубер прес”.В края на март ще бъдат отчетени загубите, на база разходи които не оправдават приходите. Загубите най-вече са от влиянието на метереологичните условия, топлото време мори пчелите и не по-малка е вредата от инвазията на милиони пчели,уточни още той.Добивите продължават да бъдат ниски,миналата година от пчелно семейство се е добивало по килограм, два до три мед. Разходите годишно на кошер са 150 лева,украинския мед продължава да подбива цената на родния.От държавата няма подпомагане за пчеларите,което затруднява развитието на пчеларството.
„Възрастните пчелари се отказват от пчеларство заради физическа невъзможност да се справят с отглеждането на пчели, има 90 годишен пчелар който с патерица се опитва да се грижи за пчелите.Но ние сме странно племе може да няма пари за лекарства за нас но за пчелите ще се намерят,пчеларството не е доходоносно затова никой не иска да го наследи.Цената на меда постоянно се пада, тук роля играят и така наречениете прекупвачи – това са колеги, които имат малко пчелни семейства и не разчитат на доходи от собствения пчелен мед, затова купуват мед от другите краища на страната и препродават на по-ниски цени, един вид правят дъмпинг.” обясни Тихомир Стоицов е председател на Браншовия пчеларски съюз „Пчела“ – град Кюстендил.
По думите му от БАБХ правят редовни проверки на пчеларите, но никой не проверява тези на пазара които препродават мед,търговците купуват тенекии с мед и ги прехвърлят в буркани -продават го с два, три лева по- евтино. Цената на полифлорния билков мед за буркан на дребно е 15 лева, на мановия - 18-20 лева.
Според Тихомир Стоицов е председател на Браншовия пчеларски съюз „Пчела“ – град Кюстендил почти във всяко село в кюстендилско има пчели,повече се отглеждат в Църварица, Багренци, Скакавица, Лелинци, пчеларите са или от района или от Кюстендил, проблем са разходите по транспорта 30,40 км.в едната посока,най-голямото перо разходи е транспорта.по думите планинския мед продължава да е най-търсен и най-качествен в района има акация, липа.Меда добиван от планински райони в т.ч. и кюстендилския е със себестойност над 10 лева,като основна част е цената на горивата,защото професионалните пчелари отглеждат пчелните семейства извън населените места.Всеки разходи се отразява значително.Високи са цените на консумативите, лекарствата,восъчните основи, храната за зимното изхранване на пчелите е два пъти по-висока.
В кюстендилско двама са професионалните пчелари които отглеждат пчелни семейства в над 200 кошери-разпръснати на няколко пчелини, шест, седем са тези с между 100 и 200 кошера,останалите пчелари в района са с до или около 10 пчелни семейства.В браншовия съюз”Пчела” Кюстендил членуват над 70 човека,с опции те драстично да намалеят.
„ В навечерието на празникът на пчеларите 10 февруари пожелавам на пчеларите да бъда живи и здраве те и пчелните семейства,нека 2025 година да е по-добра от предишните.Една хубава година ще върне оптимизма след четири слаби години”, пожелава Тихомир Стоицов- председател на Браншовия пчеларски съюз „Пчела“ – град Кюстендил.