На 3 април 2025 година.в град Кюстендил, Дом на науката и техниката, се проведе информационно обучителен семинар на тема „Мерки за устойчива превенция и добри практики за контрол на черната златка (Capnodis tenebrionis) при семкови и костилкови овощни видове ”, организиран от НССЗ, TОO – Кюстендил и Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) - Кюстендил. На мероприятието присъстваха 77 души – предимно овощари от района, научни работници от Институт по земеделие – Кюстендил към ССА и др. заинтересовани.
По време на първата част на събитието гл. инспектор Милена Коцева от ОДБХ – Кюстендил, запозна присъстващите на семинара с разпространението, морфологията и биологията на неприятеля - черна златка (Capnodis tenebrionis). Беше показан цикъла на развитие и активността на неприятеля, както и температурните диапазони през които започва размножителният им период и периода на яйцеснасяне. Местата на които яйцеснанся и последващото развитие на ларвата. Участниците имаха възможност да видят на живо ларви на вредителя, посредством представен ентомологичен материал. На стопаните бяха представени и нанасяните повреди както от ларвата, така също и от възрастното насекомо. Участниците в семинара получиха информация и съвети относно това как да обследват площите си за установяване на неприятеля и мерките които е необходимо да предприемат в случай на установено наличие, тъй като ранното откриването е ключов момент за ограничаване на развитието и последващи загуби. Бяха представени мерките за контрол на черната златка и устойчивото и управление. От агротехническите мероприятия, използването на здрав овощен посадъчен материал, закупен от регистриран разсадопроизводител, избор на подходящо място за създаване на овощни насаждения са от ключово значение, както и поддържане на оптимална почвена влажност в градините и др. От биологичните средства, ентомопатогенните нематоди (ЕПН) имат съществено значение за биологичния контрол на черна златка, като те не атакуват гръбначни животни и са безопасни за пчелите и околната среда. Бяха представени и химични средства за контрол на неприятеля, както и подходящия период и стадии на неприятеля за успешното прилагане на продуктите за растителна защита. На стопаните беше обърнато внимание, че за успешния контрол на неприятеля е нужно да редуват използваните продукти за растителна защита на база активни вещества с различен механизъм на действие. Също така е необходимо да спазват определената доза на приложение на ПРЗ, да не се надвишават определения максимален брой третирания посочения интервал между приложенията и не на последно място карантинния срок.
Проведе се и дискусия между участниците и лекторите, бяха зададени редица въпроси във връзка с развитието на неприятеля, възможностите за по-лесно нападение на овошките, както и средствата за контрол.
В последната част на семинара Ивона Новакова - главен експерт от ТОО -Кюстендил на НССЗ запозна участниците с дейностите на НССЗ по подмярка 2.1.2 "Консултантски услуги за малки земеделски стопанства" от мярка 2 от ПРСР 2014-2020 г. . както и актуалните възможности за подпомагане на земеделските стопани по интервенциите от СПРЗСР 2023-2027 г.