На 20 март 2025 г. в с. Пиперков чифлик, общ. Кюстендил, в стопанството на земеделския стопанин Димитричка Домозетова, се проведе информационно обучително събитие с демонстрация на тема "Иновативни технологии при отглеждане на овощни насаждения и провеждане на растителнозащитни мероприятия с дрон". Организатори на събитието бяха НССЗ, TОO – Кюстендил, Лесотехнически университет - София, Студентски съвет към ЛТУ и Териториална организация на НТС - Кюстендил. На мероприятието присъстваха 49 души – овощари от областта, студенти от ЛТУ, представители на ОДБХ – Кюстендил, научни работници от Институт по земеделие – Кюстендил към ССА и др. заинтересовани.
По време на събитието доц. д-р Деница Сербезова от ЛТУ - София представи на участниците хабитуса на обрастване на черешово нискостеблено насаждение в стопанството. Показа доброто гарниране с плодни клонки или т. нар. майски букетчета. Съпостави многогодишните майски букетчета с едногодишните букетчета, като разясни, че най - добре плододават едногодишните такива. Разкри на аудиторията че многогодишните букетчета не е добре да се оставят, освен ако няма оголване на дърветата и трябва да се оставят издънки. Доц. д-р Деница Сербезова поясни, че поради правилно направената резитба и силно скъсеното стъбло в градината, няма наличие на издънки и лакомци.
Относно формировката в трайното насаждение, проф. д-р Димитър Домозетов акцентира върху това как при плододаваща зона на черешите в рамките на 1,50 м., и наличие на непродуктивна зона, целта е да се скъси дървесината колкото може и дърветата да останат по - ниски. Разкри че градината е създадена през 2000 г., при схема на засаждане 5м x 3 м. и към 15 - тата година е достигнат добив от 1800 - 2000 кг./ дка. Според проф. Домозетов технологията лесно се обслужва, тъй като няма ръчна резитба, а само механизирана. Зададените от аудиторията въпроси в тази част от семинара бяха свързани със сортовете - при всички сортове череши ли би могло да се извършва подобна формировка или само при някои видове, и на каква подложка са създадени насажденията в овощната градина.
За правилното прилагане на продукти за растителна защита и мерките за безопасност при работа с тях, г- жа Илонка Сотирова - агроном по РЗ, представи на участниците в мероприятието къде трябва да се приготвя работния разтвор, какви защитни средства трябва да се ползват при работа с препарати за растителна защита и как се приготвя самия работен разтвор в зависимост от неговия вид. Относно безопасността на стопаните при работа с продукти за РЗ, г-жа Илонка Сотирова и участник в мероприятието демонстрираха обличането на специално облекло и поставянето на лични предпазни средства - очила, маска и ръкавици.
Г-н Йосиф Баев - пилот на дрона, направи демонстрация на пръскане на овощната градина с устройството, като преди това представи неговите параметри и неговото ползване. Пилотът разкри, че при пръскането с дрона се постига ултрамалообемно пръскане, като се запазва дозата на препарата и активното вещество и се намалява преносимият материал - водата. Относно безопасността, дронът е снабден с два активни радара, единият от които е за препятствия над и под него, а другият е поставен в задната му част за нивелация и да поддържа постоянна височина над дървета или полски култури. Дозата, височината и скоростта се определят от дистанционно управление, като те могат да бъдат променяни по всяко време. Въпросите, зададени от участниците, бяха свързани с начина на смяна и зареждане на батериите на устройството, с неговата цена и дали е снабден с GPS навигация.
В последната част на семинара Светослава Йорданова - главен експерт от ТОО -Кюстендил на НССЗ запозна участниците с дейностите на службата по подмярка 2.1.2 "Консултантски услуги за малки земеделски стопанства" от мярка 2. Представи се и предстоящата възможност за инвестиции чрез закупуване на техника в стопанствата, в т.ч. и за закупуване на дрон, чрез участие по II.Г.1 „Инвестиции в земеделските стопанства“ и/или по II.Г.1.1 „Инвестиции в земеделските стопанства насочени към опазване на компонентите на околната среда“ от СПРЗСР 2023-2027 г. Проведе се дискусия с участниците относно допустимите кандидати по процедурите.