zlatka 3На 3 април 2025 година.в град Кюстендил, Дом на науката и техниката, се проведе информационно обучителен семинар на тема „Мерки за устойчива превенция и добри практики за контрол на черната златка (Capnodis tenebrionis) при семкови и костилкови овощни видове ”, организиран от НССЗ, TОO – Кюстендил и Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) - Кюстендил. На мероприятието присъстваха 77 души – предимно овощари от района, научни работници от Институт по земеделие – Кюстендил към ССА и др. заинтересовани.
По време на първата част на събитието гл. инспектор Милена Коцева от ОДБХ – Кюстендил, запозна присъстващите на семинара с разпространението, морфологията и биологията на неприятеля - черна златка (Capnodis tenebrionis). Беше показан цикъла на развитие и активността на неприятеля, както и температурните диапазони през които започва размножителният им период и периода на яйцеснасяне. Местата на които яйцеснанся и последващото развитие на ларвата. Участниците имаха възможност да видят на живо ларви на вредителя, посредством представен ентомологичен материал. На стопаните бяха представени и нанасяните повреди както от ларвата, така също и от възрастното насекомо. Участниците в семинара получиха информация и съвети относно това как да обследват площите си за установяване на неприятеля и мерките които е необходимо да предприемат в случай на установено наличие, тъй като ранното откриването е ключов момент за ограничаване на развитието и последващи загуби. Бяха представени мерките за контрол на черната златка и устойчивото и управление. От агротехническите мероприятия, използването на здрав овощен посадъчен материал, закупен от регистриран разсадопроизводител, избор на подходящо място за създаване на овощни насаждения са от ключово значение, както и поддържане на оптимална почвена влажност в градините и др. От биологичните средства, ентомопатогенните нематоди (ЕПН) имат съществено значение за биологичния контрол на черна златка, като те не атакуват гръбначни животни и са безопасни за пчелите и околната среда. Бяха представени и химични средства за контрол на неприятеля, както и подходящия период и стадии на неприятеля за успешното прилагане на продуктите за растителна защита. На стопаните беше обърнато внимание, че за успешния контрол на неприятеля е нужно да редуват използваните продукти за растителна защита на база активни вещества с различен механизъм на действие. Също така е необходимо да спазват определената доза на приложение на ПРЗ, да не се надвишават определения максимален брой третирания посочения интервал между приложенията и не на последно място карантинния срок.
Проведе се и дискусия между участниците и лекторите, бяха зададени редица въпроси във връзка с развитието на неприятеля, възможностите за по-лесно нападение на овошките, както и средствата за контрол.
В последната част на семинара Ивона Новакова - главен експерт от ТОО -Кюстендил на НССЗ запозна участниците с дейностите на НССЗ по подмярка 2.1.2 "Консултантски услуги за малки земеделски стопанства" от мярка 2 от ПРСР 2014-2020 г. . както и актуалните възможности за подпомагане на земеделските стопани по интервенциите от СПРЗСР 2023-2027 г.

zlatka-1
zlatka-2
zlatka-4

p4elataТихомир Стоицов - председател на браншовия съюз "Пчела“ – Кюстендил, изрази  становище, че измръзналите цъфтежи на овощните насаждения в Кюстендил и региона се отразяват негативно върху пчелните семейства
"Обикновено овощните дръвчета се ползват от пчелите като развойна паша. При нея пчелите събират количества прашец и нектар, с които да се развият. С това измръзване развойната паша приключи. Остава да се надяваме на ябълката, ако е оцеляла, защото тя все още не е в масов цъфтеж. Другото са билките и тревите по ливадите“,
Топлата зима и студената пролет са доунищожили част от слабите пчелни семейства. "Последните студове също са неблагоприятни. Освен, че слабите семейства вероятно ще загинат, защото пчеларите нямаха възможност да ги подпомогнат, част от пилото ще остане непокрито, ще измръзне и ще загине“,
Товае крайно неблагоприятно, защото може да доведе и до заболявания при пчелите, както и до допълнително намаляване на броя на пчелите в колонията.
Все още не е направен пролетият преглед на пчелните семейства. Очаква се той да започне в средата на месец април. Тогава ще има яснота каква е зимната смъртност при пчелите. Очаква се тя да бъде много сериозна. Говори се за 70% - 90%. За Кюстендил и региона се очакват 50% - 60%.
"Хубаво е, ако държавата помогне, но не съм оптимист. Обикновено ни неглижира. Разчитаме повече на ината на пчеларите“, каза още Тихомир Стоицов.

zlatka 1На 3 април 2025 година (четвъртък) от 10.30 часа в залата на Дом на науката и техниката, ул. „Македония“ № 2, зала на ет. 2 ще се провведе семинар на тема: "Мерки за устойчива превенция и добри практики за контрол на черната златка (Capnodis tenebrionis) при семкови и костилкови oвощни видове"
zlatka 2Организатори: Национална служба за съвети в земеделието, Териториален областен
офис (ТОО) - Кюстендил и Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) - Кюстендил.
Заповядайте!
Предлагаме Ви да се запознаете с Поканата и Програмата на семинара:

kroene 6На 20 март 2025 г. в с. Пиперков чифлик, общ. Кюстендил, в стопанството на земеделския стопанин Димитричка Домозетова,  се проведе информационно обучително събитие с демонстрация на тема "Иновативни технологии при отглеждане на овощни насаждения и провеждане на растителнозащитни мероприятия с дрон". Организатори на събитието бяха НССЗ, TОO – Кюстендил, Лесотехнически университет - София, Студентски съвет към ЛТУ и Териториална организация на НТС - Кюстендил. На мероприятието присъстваха 49 души – овощари от областта, студенти от ЛТУ, представители на ОДБХ – Кюстендил, научни работници от Институт по земеделие – Кюстендил към ССА и др. заинтересовани.

По време на събитието доц. д-р Деница Сербезова от ЛТУ - София представи на  участниците хабитуса на обрастване на черешово нискостеблено насаждение в стопанството. Показа доброто гарниране с плодни клонки или т. нар. майски букетчета. Съпостави многогодишните майски букетчета с едногодишните букетчета, като разясни, че най - добре плододават едногодишните такива. Разкри на аудиторията че многогодишните букетчета не е добре да се оставят, освен ако няма оголване на дърветата и трябва да се оставят издънки. Доц. д-р Деница Сербезова поясни, че поради правилно направената резитба и силно скъсеното стъбло в градината, няма наличие на издънки и лакомци.

kroene 8Относно формировката в трайното насаждение, проф. д-р Димитър Домозетов акцентира върху това как при плододаваща зона на черешите в рамките на 1,50 м., и наличие на непродуктивна зона, целта е да се скъси дървесината колкото може и дърветата да останат по - ниски. Разкри че градината е създадена през 2000 г., при схема на засаждане 5м x 3 м. и към 15 - тата година е достигнат добив от 1800 - 2000 кг./ дка. Според проф. Домозетов технологията лесно се обслужва, тъй като няма ръчна резитба, а само механизирана. Зададените от аудиторията въпроси в тази част от семинара бяха свързани със сортовете -  при всички сортове череши ли би могло да се извършва подобна формировка или само при някои видове, и на каква подложка са създадени насажденията в овощната градина.

За правилното прилагане на продукти за растителна защита и мерките за безопасност при работа с тях, г- жа Илонка Сотирова - агроном по РЗ, представи на участниците в мероприятието къде трябва да се приготвя работния разтвор, какви защитни средства трябва да се ползват при работа с препарати за растителна защита и как се приготвя самия работен разтвор в зависимост от неговия вид. Относно безопасността на стопаните при работа с продукти за РЗ, г-жа Илонка Сотирова и участник в мероприятието демонстрираха обличането на специално облекло и поставянето на лични предпазни средства - очила, маска и ръкавици.

Г-н Йосиф Баев - пилот на дрона, направи демонстрация на пръскане на овощната градина с устройството, като преди това представи неговите параметри и неговото ползване. Пилотът разкри, че при пръскането с дрона се постига ултрамалообемно пръскане, като се запазва дозата на препарата и активното вещество и се намалява преносимият материал -  водата. Относно безопасността, дронът е снабден с два активни радара, единият от които е за препятствия над и под него, а другият е поставен в задната му част за нивелация и да поддържа постоянна височина над дървета или полски култури. Дозата, височината и скоростта се определят от дистанционно управление, като те могат да бъдат променяни по всяко време. Въпросите, зададени от участниците, бяха свързани с  начина на смяна и зареждане на батериите на устройството, с неговата цена и дали е снабден с GPS навигация. 

В последната част на семинара Светослава Йорданова  - главен експерт от ТОО -Кюстендил на НССЗ запозна участниците с дейностите на службата по подмярка 2.1.2 "Консултантски услуги за малки земеделски стопанства" от мярка 2. Представи се и предстоящата  възможност за инвестиции чрез закупуване на техника в стопанствата, в т.ч. и за закупуване на дрон,  чрез участие по II.Г.1 „Инвестиции в земеделските стопанства“ и/или  по II.Г.1.1 „Инвестиции в земеделските стопанства насочени към опазване на компонентите на околната среда“ от СПРЗСР 2023-2027 г. Проведе се дискусия с участниците относно допустимите кандидати по процедурите.

kroene-1
kroene-10
kroene-11
kroene-2
kroene-3
kroene-4
kroene-5
kroene-6
kroene-7
kroene-9

hrhrhrhrНа 27 февруари 2025г в Дом на науката и техниката се проведе Лектория на тема „Влияние на храненето на пчелните семейства при заболявания и отравяния“, организиран от ТО на НТС Кюстендил и Браншови пчеларски съюз ПЧЕЛА Кюстендил.На мероприятието присъстваха 33 пчелари от област Кюстендил. Гост лектор беше Владимир Младжан гр.Белград РСърбия.
lektoriq 6На събитието проф.Младжан представи на участниците влиянието на храненето на пчелните семейства при заболявания и отравяния.Лектора раздели проблемите в няколко направления здравословни, климатични, отравяния и липса на достатъчна и качествена храна. Обърна внимание на всеки един от проблемите като наблегна на факта, че пчеларите много трудно могат да влияят на тях.
Препоръча при отглеждане на пчелните семейства да бъдат подпомогнати с естествени билки и комбинация от храни за повишаване на тяхната имунна система.Това би помогнало те да преодолеят проблемите и да запазят тяхната жизненост.
По време на лекторията бяха зададени редица въпроси, както по отношение на храненето,така също и възможности за третиране на пчелните семейства при установено отравяне.

lektoriq-1
lektoriq-3
lektoriq-4
lektoriq-6