otzvuk 1На 16 февруари 2024 година в с. Багренци, общ. Кюстендил се проведе информационна среща – семинар с демонстрация на тема „Примерна резитба за формиране и плододаване при круши. Агротехнически мероприятия за подобряване на продуктовите прояви на дърветата“, организиран от НССЗ, TОO – Кюстендил и Институт по земеделие Кюстендил към Селскостопанска академия.

otzvukМероприятието се състоя в овощната градина на земеделски стопанин Валентин Иванков, където присъстваха 31 души – овощари от областта, пчелари, представители на ОДБХ – Кюстендил и научни работници от Институт по земеделие – Кюстендил към ССА.
Предоставяме Ви материал (отзвук) за проведената среща.

nsszНа 16 февруари 2024 година в землището на село Багренци ще се проведе информационно-обучителен семинар с демонстрация на тема: "Примерна резитба за формиране и плододаване при круши. Агротехнически мероприятия за подобряване продуктовите прояви на дърветата".
ins po kustendilНачален час - 10.00 часа ; сборен пункт - пред кметството на село Багренци.
Организатори са НССЗ - Териториален офис и Институт по земеделие - Кюстендил.
Заповядайте.
Вижте подробна информация за семинара в Поканата.

pchela pita

 

На 25 януари 2024 година (четвъртък) от 18 .00 часа ще се проведе лектория на тема:"Пролетно развитие на пчелните семейства и подготовка за главната паша".

Заповядайте!

Предлагаме Ви да се запознаете с Поканата на организаторите - БПС "Пчела" - Кюстендил и ТО на НТС - Кюстендил.

inform 1На 14.12.2023 г. бе проведен онлайн семинар на тема "Ползи от сдружаването на земеделските стопани. Възможности за финансиране на признати групи и организации на производителите по интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските района 2023 -2027 г.", организиран от НССЗ, TОO – Кюстендил и Национално сдружение на малките семейни ферми и преработватели. В семинара се включиха 74 участника.

В първата част на семинара гост-лекторът г-жа Ивана Мурджева от Национално сдружение на малките семейни ферми и преработватели, запозна участниците с видовете сдружаване, организационните специфики и регистрационния процес при различните форми на сдружаване, законодателните изисквания и процедури при регистрацията им Подборно и задълбочено акцентира върху новите и стари предизвикателства пред сдружаването, а именно: ниската производителност; слаби позиции при договаряне с големите дистрибуторски вериги; затруднен достъп по пазарите; слаби възможности за инвестиции; затруднен достъп до фондове и банково кредитиране и застраховане; трудности при промотиране на продуктите, чрез комуникационни и маркетингови кампании и, че ключът тук е рекламата на региона, в който се намира сдружението, с неговите специфики и отличителни белези; насочи вниманието и към основните седем форми на сдружаване, където най-голям дял заемат Сдруженията с нестопанска цел.

 Г–жа Ивана Мурджева запозна участниците също с история на кооперативното движение и нуждата от реабилитиране на кооперациите в България. На въпрос от регистриран участник  дали има изискване към стопаните за сдружаване на база община, област или регион,  г-жа Мурджева отговори, че няма такова изискване, като изтъкна по-скоро недостатъците при избор от страна на земеделските стопаните за сдружаване извън даден регион.        

inform 2През втората част от семинара старши експерт Румяна Георгиева от ТОО – Кюстендил запозна участниците с възможности за финансиране на признати групи (ГП) и организации на производителите (ОП) по интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските района 2023 -2027 г., като подробно представи интервенцията от Стратегическия план „Подкрепа на организации на производители или групи от производители“ и акцентира върху: потребността от интервенцията и нейната насоченост; цели на обединяването на земеделските стопани в ОП и ГП; критерии за оценяване на проектните предложения; в кои земеделски сектори членовете на ГП и ОП трябва да произвеждат своята продукция, за да бъдат подпомогнати по интервенцията, на какви допълнителни изисквания трябва да отговарят ОП и ГЗП и изискване към членовете на ГП  и ОП за участие в интервенцията, обхват на подпомагането на равнище бенефициер финансиране, възможностите за участие на  признати ОП  или ГП по други интервенции от СП.

  

nsz to knНа 14.12.2023 г. (четвъртък) от 10:30 часа, Национална служба за съвети в земеделието (НССЗ) – ТОО Кюстендил и Национално сдружение на малките семейни ферми и преработватели организират уебинар на тема: "Ползи от сдружаването на земеделските стопани. Възможности за финансиране на признати групи и организации на производителите по интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските района 2023 -2027 г."

Приложено Ви изпращам покана и програма на събитието, в която ще откриете повече информация.