На 21 октомври 2024 г. в град Кюстендил, общ. Кюстендил се проведе информационна среща – семинар на тема „Особености на най-значимите заболявания по пчелите в България. Профилактика и борба ", организиран от НССЗ, TОO – Кюстендил Институт по животновъдни науки (ИЖН) - Костинброд към Селскостопанска академия. На мероприятието присъстваха 30 души – пчелари от област Кюстендил.
На събитието ас. д-р Йордан Христов представи на участниците основните и най-значими заболявания по пчелите в България - Американски гнилец, Европейски гнилец, Нозематоза, Вароатоза и Аскосфероза. Бяха представени епидемиологията на заболяванията и начините за разпространение и заразяване на пчелните семейства.
Лекторът представи на участниците и различни мерки за предотвратяване на заболяванията по пчелите, както и начините за профилактика чрез физични и химични методи. За описаните по горе заболявания бяха представени и регистрираните ветеринарно медицински препарати за успешния им контрол.
По време на дискусията бяха зададени редица въпроси, както по отношение на правилните начини за третиране на пчелните семейства при установено заболяване, така също и възможностите за нападение от нови вредители, които все още не са познати за България.
През втората част на семинара Ивона Новакова - главен експерт от ТОО -Кюстендил на НССЗ запозна участниците с предоставяните от НССЗ съветнически услуги на малки земеделски стопанства по подмярка 2.1.2 "Консултантски услуги за малки земеделски стопанства" от мярка 2 на ПРСР 2014-2020 г., както и възможностите за подпомагане на земеделските стопани от сектор „Пчеларство“ чрез интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г.
Нa 8 юли (понеделник) 2024 година в залата на НТС - Кюстендил, бул. "Македония" 2 от 10.00 часа ще се проведе информационна среща на тема: Възможности за финансово подпомагане по СПРЗСР 2023 - 2027г. и Директни плащания – кампания 2024 г. Организатори: Национална служба за съвети в земеделието (Мобилен общински офис – гр. Благоевград)
Участниците ще се запознаят с новите моменти в условията по интервенциите за директни плащания и подаването на заявления през 2024 г. По време на срещата експертите ще представят промените при компенсаторните мерки и интервенции в областта на околната среда, климата, агроекологията, биоземеделието и хуманното отношение към животните. Експертите от НССЗ ще отговарят на въпроси, поставени от присъстващите, които са от компетентността на експертите от НССЗ.
За допълнителна информация и въпроси може да се свържете с:
Главен експерт Антоанета Миленкова: тел. 0882488410
Очакваме Ви!
Предлагаме Ви да се запознаете с Програмата
Стартира включването в обучение по Програма "Развитие на човешките ресурси" 2021 - 2027.
Териториалната организация на НТС - Кюстендил е доставчик на обучение следните ключови компетентности:
Цифрова компетентност - средно ниво на общи дигитални уменния и Цифрова компетентност - базово ниво.
Многоезикова компетентност - англииски и немски език.
Всеки желаещ да участва в обучението е необходимо да подаде заявление за включване в обучението.
Повече информация за всички желаещи да се включат в обученията по Програма "Развитие на човешките ресурси" 2021 - 2027 и НПВУ - Дома на техниката - Кюстендил, бул. "Македония" 2 - Ваня Стоилкова - 0878214167
ТО на НТС - Кюстендил има регистриран център за професионално обучение (ЦПО). Информация за него може да се получи от Регистър на центровете за професионално обучение - НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ ( официална интернет страница).
ТО - НТС - Кюстендил е доставчик на обучение както за придобиване на професионална квалификация (ПК) , така и за ключови компетентности (КК)
Понастоящем ТО е доставчик на обучение следните ключови компетентности:
Цифрова компетентност - средно ниво на общи дигитални уменния и Цифрова компетентност - базово ниво.
Многоезикова компетентност - англииски и немски език.
Повече информация за всички желаещи да се включат в обученията по Програма "Развитие на човешките ресурси" 2021 - 2027 и НПВУ - Дома на техниката - Кюстендил, бул. "Македония" 2 - Ваня Стоилкова - 0878214167
На 27 март .2024 г. в гр. Кюстендил, Дом на науката и техниката, се проведе информационно обучителен семинар на тема „Нови аспекти в законодателството при употребата на продукти за растителна защита (ПРЗ)”, организиран от НССЗ, TОO – Кюстендил и Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) - Кюстендил. На мероприятието присъстваха 65 души – овощари, зеленчукопроизводители, зърнопроизводители, от областта и научни работници от Институт по земеделие – Кюстендил към ССА.
По време на първата част на събитието гл. инспектор Милена Коцева от ОДБХ – Кюстендил, запозна присъстващите на семинара с новостите в законодателството относно правилата и изискванията при употреба на продукти за растителна защита (ПРЗ). Представена беше информация за необходимостта от преминаване на допълнителни обучения, знания, както и необходимостта от ползване на личните предпазни средства при тяхната употреба, ползването на разрешени препарати за съответната култура и вредител, обекти за търговия на ПРЗ, правилата за съхранение на ПРЗ, приготвянето на работния разтвор, обезвреждането на празни опаковки от ПРЗ, реда и условията за оповестяване на третирането с ПРЗ в ЕПОРД (Електронна платформа за оповестяване на растителнозащитни дейности) и пр.
На стопаните бе представено и прилагането на ПРЗ със специализирана техника и оборудване съгласно Закона за регистрация и контрол на земеделска и горска техника – проверката на наземната техника за техническа изправност, периодичността на проверките, центровете за изпитване и сертифициране към МЗХ, извършващи проверките и необходимите документи за регистрация на оборудването за прилагане на ПРЗ. Присъстващите се запознаха с новостите в Наредба № 12 от 23 август 2023 г. за условията и реда за употреба на продукти за растителна защита в сила от 1 октомври 2023г. относно самоконтрола, който трябва да осъществяват земеделските стопани като изследват поне една растителна проба от всеки вид земеделска продукция за остатъци от пестициди преди прибиране на реколтата, и предоставянето на лабораторните резултати от анализ на следващите участници от агрохранителната верига.
Проведе се и дискусия между участниците и лектора във връзка с отстоянията, които трябва да се спазват при пръскането с ПРЗ, до колко е важно земеделския стопанин да има договор с фирма, извършваща дейности с опасни отпадъци, задължително ли трябва да се взимат проби за остатъци от приложените върху културите пестициди, колко струва изследването на пробите и от всяка една култура в стопанството ли е необходимо да се взимат пробите и пр.
През втората част на семинара стопаните бяха информирани и за новостите при водене на дневници за проведени растителнозащитни мероприятия и торене.
В последната част на семинара Ивона Новакова - главен експерт от ТОО -Кюстендил на НССЗ запозна участниците с изискванията за изпълнение на одобрени проекти по подмярка 6.3 "Стартова помощ за развитието на малки стопанства" и подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г. и дейностите на НССЗ по подмярка 2.1.2 "Консултантски услуги за малки земеделски стопанства" от мярка 2 от ПРСР 2014-2020 г. Аудиторията получи информация относно навременното изпълнение на производствената програма по мерките, подготовка на документи и начина и реда за подаване на заявка за второ плащане. Въпросите, които се зададоха бяха свързани с начина на придобиване на ДМА за нуждите на стопанството, свикването на комисия за констатиране на щети от диви животни по трайните насаждения, придобиването на професионални умения и компетентности и пр.
Страница 1 от 24